Asmenims dirbantiems su vaikais / jaunimu privalomas teisėto darbo su vaikais QR kodas
Nuo 2024 m. lapkričio 1 d. visi dirbantys, teikiantys paslaugas, savanoriaujantys, besistažuojantys, atliekantys praktiką, vykdantys bet kokią kitą veiklą arba planuojantys dirbti, teikti paslaugas, savanoriauti, stažuotis ar atlikti bet kokią kitą veiklą socialinėse, kultūros, švietimo, sporto ir sveikatos priežiūros įstaigose, teikiančiose paslaugas vaikams, o kitose įstaigose, institucijose ir organizacijose – jei asmens darbas ar bet kokia kita veikla yra susijusi su tiesioginiais ir reguliariais kontaktais su vaikais privalės turėti Teisėto darbo su vaikais kodą (QR kodą).
QR kodas rodys informaciją, kad asmuo nėra teistas už seksualinio pobūdžio nusikaltimus prieš vaikus ar suaugusius, taip pat, už kitus tyčinius sunkius ir labai sunkius nusikaltimus, nurodytus Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo 30 straipsnio 1 dalyje ir atitinkamai, gali dirbti su vaikais. Šis QR kodas pakeis iki šiol privalomas pažymas iš Įtariamųjų, kaltinamųjų ir nuteistųjų registro (toliau – ĮKNR) dėl asmens neteistumo (šių ĮKNR pažymų nebelieka).
QR kodo reikia visiems asmenims be išimties, jei jie dirba, vykdo bet kokią veiklą socialines, švietimo, sporto, kultūros, sveikatos priežiūros paslaugas vaikams teikiančiose įstaigose, organizacijose ir institucijose. Kitais atvejais – jei asmens darbas/bet kokia kita veikla yra susijusi su tiesioginiais ir reguliariais kontaktais su vaikais. Taigi, Jaunimo reikalų agentūros darbuotojai bei savivaldybės jaunimo reikalų koordinatoriai priskirtini prie įstaigų, kuriose galiojančius QR kodus privalo turėti asmenys, kurių darbas ar bet kokia veikla yra susijusi su tiesioginiais ir reguliariais kontaktais su vaikais. Įstaigos vadovas turi įvertinti, ar jo darbuotojų/bet kokią kitą veiklą vykdančių asmenų veikla bus tiesioginiais ir reguliariais kontaktais susijusi su vaikais.
Tiesioginis kontaktas – tai galimybė likti vienam su vaiku (-ais) ir (ar) užmegzti fizinį ir emocinį santykį. Atkreiptinas dėmesys, kad pakanka vienos iš šių sąlygų, kad kontaktas būtų laikomas tiesioginiu. Reguliarus kontaktas – kai susitikimai su vaiku (-ais) vyksta daugiau nei vieną kartą, neatsitiktinėmis aplinkybėmis ir nesvarbu, ar tai tas pats (tie patys) vaikas (-ai), ar ne.
Savivaldybės jaunimo reikalų koordinatoriai, organizuodami pristatymu ar mokymus mokyklose, atlikdami jaunimo apklausas, lankydamiesi atvirose jaunimo centro erdvėse bei atlikdami bet kokias kitas veiklas (nepriklausomai nuo veiklos trukmės, t. y. ar ši veikla trunka 1 val., ar keletą dienų, ar yra kitokios trukmės), tiesioginiais ir reguliariais kontaktais susijusias su vaikais, privalo turėti galiojančius QR kodus. Taip pat, ir Jaunimo reikalų agentūros darbuotojai, kurių veikla tiesioginiais ir reguliariais kontaktais yra susijusi su vaikais, taip pat privalo turėti galiojančius QR kodus. Atkreiptinas dėmesys, kad QR kodus turi turėti tiek asmenys dirbantys pagal darbo sutartį, tiek pagal paslaugų sutartis, tiek valstybės tarnautojai, tiek savanoriai, tiek bet kokiu kitu santykiu su įstaiga, organizacija ar institucija susiję asmenys, jei jų veikla yra susijusi su vaikais.
QR kodą bus galima gauti nemokamai, pateikus prašymą Informatikos ir ryšių departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos (IRD) per specialiai kuriamą elektroninių paslaugų portalą, kuris bus prieinamas gruodžio mėnesio antroje pusėje. Tai reiškia, pirmuosius QR kodus asmenys galės sugeneruoti šių metų gruodžio antroje pusėje.
Atkreiptinas dėmesys, kad Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo nuostatos, kurios reikalauja turėti QR kodą, įsigalioja nuo š. m. lapkričio 1 d., numato ir tam tikras pereinamąsias nuostatas, t. y., tam tikrą laiką, per kurį leidžiama visiems asmenims, dirbantiems su vaikais, taip pat, darbdaviams ir kitoms atsakingoms institucijoms tinkamai pasiruošti naujų įstatymo nuostatų vykdymui. Praktikoje tai reiškia, kad asmenys QR kodą turės išsiimti iki 2025 m. sausio 31 d. Darbdaviams numatyta, kad jie turi patikrinti visus pas save dirbančius, teikiančius paslaugas, savanoriaujančius ar kitokią veiklą atliekančius asmenis, jei tai susiję su tiesioginiais ir reguliariais kontaktais su vaikais, o socialines, švietimo, sporto, sveikatos priežiūros paslaugas teikiančiose įstaigose, įmonėse ir organizacijose – visais atvejais (t. y., turės būti patikrinti visi asmenys, nepriklausomai nuo jų darbo/kitos veiklos pobūdžio) – iki 2025 m. balandžio 30 d.
Detalesnę informaciją dėl IRD kuriamo QR kodo elektroninių paslaugų portalo galima rasti IRD puslapyje ĮKNR paslaugos | Informatikos ir ryšių departamentas