Užsienio organizacijų atstovai Lietuvoje sėmėsi žinių apie darbą su intelekto negalią turinčiais jaunuoliais
Trylika Europos organizacijų atstovų, kurie dirba su intelekto sutrikimų turinčiu jaunimu, tris dienas keliavo po Lietuvoje veikiančias panašias organizacijas ir sėmėsi iš jų gerosios patirties bei planavo bendras veiklas. Pažintinį vizitą organizavo Jaunimo reikalų agentūra siekdama Europos organizacijoms, dirbančioms su intelekto negalią turinčiu jaunimu, parodyti sėkmingus Lietuvos atstovų vykdytus „Erasmus+“ jaunimo srities ir „Europos solidarumo korpuso“ projektų pavyzdžius bei paskatinti tarptautinį bendradarbiavimą.
ES programos – ir mažiau galimybių turinčiam jaunimui
Vienas iš Europos Sąjungos prioritetų yra socialinė įtrauktis ir įvairovė, todėl siekiama, kad ir sunkumų patiriantis jaunimas galėtų pasinaudoti bendrijos jaunimo rėmimo programų finansavimu ir mokytis neformaliuoju būdu. Susibūrę Kroatijos, Liuksemburgo, Portugalijos, Nyderlandų, Maltos, Graikijos, Danijos ir Lietuvos organizacijų atstovai ir specialistai, dirbantys su intelekto sutrikimų turinčiais asmenimis, galėjo kartu patyrinėti, ką galima nuveikti pasitelkus „Erasmus+“ ir „Europos solidarumo korpuso“ programas.
Pavyzdžiui, Panevėžio jaunuolių dienos centras, gavęs finansavimą pagal programą „Europos soldiarumo korpusas“ įgyvendina „Solidarumo kavos“ projektą. Ši didelio atgarsio visuomenėje sulaukusi iniciatyva suteikia galimybę intelekto negalią turintiems jaunuoliams gaminti kavą įvairiuose renginiuose bei specialiai atidarytoje kavinėje. Taip jie lavina darbo rinkai aktualius įgūdžius. Centro lankytojai taip pat yra savanoriavę „Europos solidarumo korpuso“ trumpalaikėje savanorystėje bei dalyvavę „Erasmus+“ tarptautiniuose jaunimo mainuose. Šios organizacijos darbuotojai kėlė kvalifikaciją su jaunimu dirbančių asmenų mobilumo projektuose bei buvo įsitraukę į „Erasmus+“ bendradarbiavimo partnerysčių projektus.
Pažintinio vizito dalyviai lankėsi Panevėžio Jaunuolių dienos centre ir kavinėje „Solidari kava“
Centro lankytojai ir darbuotojai dalijosi savo patirtimi įgyvendinant „Erasmus+“ ir „Europos solidarumo korpuso“ finansuojamus projektus
Pažintinio vizito dalyviai buvo sužavėti Panevėžios jaunuolių dienos centro veiklumu ir entuziazmu
Palaimintojo Jurgio Matulaičio socialinio centro lankytojai, turintys intelekto negalią, turėjo galimybę išvykti į „Erasmus+“ tarptautinius jaunimo mainus Sakartvele. Čia jauni žmonės kartu su panašių sunkumų turinčiais jaunuoliais iš Armėnijos, Italijos, Sakartvelo gilino žinias apie ekologijos, tvarumo ir atliekų perdirbimą.
Svečiai apžiūrėjo pal. J. Matulaičio socialinio centro „Atviros bendruomenės“ patalpas ir aptarė veiklų galimybes jose (nuotr. viešnios iš Graikijos ir Kroatijos)
Pilnaverčiai darbo rinkos dalyviai
Vilniuje įsikūrusios įstaigos „Betzatos bendruomenė“ vienoje iš veiklų – „Lobių dirbtuvėse“ – apsilankę pažintinio vizito dalyviai pamatė, kad programa „Europos solidarumo korpusas“ intelekto negalią turintiems jaunuoliams suteikė progų bendrauti su tarptautiniais savanoriais iš kitų šalių. Pastaruoju metu medžio dirbtuvėse savanoriavo du vaikinai – vienas iš Egipto, kitas – iš Prancūzijos. Kartu su negalią turinčiais jaunuoliais ir dailide jie gamina baldus ir kitus medžio gaminius.
Medžio dirbtuvėse galima buvo pamatyti, kaip asmenys, turintys intelekto negalią, prisideda prie medinių daiktų kūrimo
Svečiai ir „Lobių dirbtuvių“ bendruomenė džiaugėsi kartu praleistu laiku
Dalyviams daugiausiai įkvėpimo suteikė tai, kad intelekto negalią turintys jaunuoliai dirba aktualų ir svarbų darbą, prisideda prie noriai perkamų daiktų iš medžio gamybos.
Panašias savo galimybes būti lygiaverčiais visuomenės nariais ir atlikti reikalingus darbus parodė ir socialinio verslo „Pirmas blynas“ darbuotojai. Įstaigos įkūrėjas Tim van Wijk papasakojo, kaip veikia socialinis verslas, kaip intelekto sutrikimų turinčius jaunus žmones integruoti į darbo rinką. Jauni žmonės parodė, kaip tobulina savarankiškumo įgūdžius, įvairias darbo rinkai naudingas kompetencijas, pavyzdžiui, bendravimą su klientais, darbą su kasos aparatu, maisto gaminimą virtuvėje, klientų aptaranavimą.
„Pirmas blynas“ įkūrėjas Tim van Wijk įsitikinęs, kad žmonės, turintys intelekto negalią, turėtų leisti laiką ne tik specialiuose centruose, bet ir įsitraukti į darbo rinką
„Pirmo blyno“ restoranas įsikūręs barokinės Vilniaus Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčios pirmame aukšte (nuotr. pažintinio vizito dalyvė iš Portugalijos)
„Pirmo blyno“ restoranas vilioja gardžiu maistu ir malonia aplinka
Sužavėjo jaunimo pasididžiavimas savo veikla
„Gerai suorganizuotame ir įvarių tipų organizacijas įtraukiančiame vizite gavome įkvėpimo naujiems projektams. Ypač man įstrigo apsilankymas „Pirmajame blyne“ ir Panevėžio jaunuolių dienos centre. Sužavėjo tai, kaip jaunimas, turintis negalių, dalyvavo mus priimant ir didžiavosi vieta bei tuo, ką nuveikė per trumpalaikius savanorystės ir kitus projektus“, – įspūdžiais dalijosi iš Danijoje esančios kompetencijų ugdymo įstaigos „Kompetence huset“ atvykęs Simon Nielsen.
Prienų „Revuonos“ pagrindinės mokyklos mokytoja Rita Markovskaja, kuri taip pat dalyvavo pažintiniame vizite, džiaugėsi, kiek daug padaryta Lietuvoje įtraukiant žmones su intelekto sutrikimais į bendruomenės veiklas.
„Nuostaba, susižavėjimas ir pagarba mokytojams, savanoriams ir žmonėms, turintiems intelekto sutrikimų. Norėčiau savo mokykloje, kurioje yra skyrius mokiniams, turintiems specialiųjų ugdymosi poreikių, dukart per metus – mokytojų dienos proga ir mokyklos gimtadienio proga – padėti įrengti kavinę-bistro. Joje skyriaus jaunuoliai vaišintų mokyklos ir Prienų bendruomenės narius savo keptais gaminiais ir arbata iš pačių vasarą surinktų žolelių“, – įspūdžiais ir planais dalijosi R. Markovskaja.
Su Maltos atstove, dirbančia centre, kuriame lankosi jaunuoliai, turintys intelekto sutrikimų, ji aptarė ir „Erasmus+“ jaunimo mainų galimybę. Su jaunimu dirbanti specialistė puoselėja tarptautinių jaunimo mainų idėją, kurios pagrindas – šokiai ir veiklos lauke.
Pažintinis vizitas įkvėpė naujiems darbams
„Vizitas Lietuvoje paliko didelį įspūdį – puikiai suorganizuota, puiki ir mums pristatytų projektų kokybė. Projektai ir akimirkos, kurias patyrėme, buvo tikrai įkvepiančios. Be to, gera buvo suprasti, kad mūsų veiklose taikome panašias metodikas kaip pažintiniame vizite pristatyti geriausios praktikos pavyzdžiai, – baigiantis vizitui įspūdžiais dalijosi Portugalijoje esančios organizacijos „Sim, Somos Capazes“ („Taip, mes galime“ – liet. k.) atstovas Luis Baiao. – Išsivežu namo pal. J. Matulaičio socialinio centro jaunuolių įgalinimo koncepciją, neįtikėtinas Panevėžio jaunuolių dienos centro metodikas, „Lobių dirbtuvių“ drąsą ir restorano „Pirmas blynas“ ryžtą“.
Luis Baiao savo šalyje svarsto imtis dviejų naujų projektų. Pirmasis planuojamas su pažintiniame vizite sutikta kolege iš Liuksemburgo. Ketinama tyrinėti miesto ir žemės meną. Antrajam projektui portugalas vis dar ieško partnerių, kurie siektų verslumo ir kūrybiškiausių požiūrių į kitokių nei tradiciškai taikoma jauniems suaugusiems darbo įgūdžių ugdymą.
Fabienne Feller iš Liuksemburgo užplūdo daug idėjų bendradarbiavimui tarp skirtingų šalių organizacijų, dirbančių su intelekto negalią turinčiais jaunuoliais.
„Nuostabu, kaip žmonės, turintys pažintinių negalių, džiaugėsi galėdami pasidalinti savo patirtimis, susitikti su žmonėmis ir pakalbėti angliškai“, – žavėjosi F. Feller.
Pažintinio vizito dalyviai išsiskyrė užmezgę draugystes, kurdami bendrų veiklų planus ir su viltimi susitikti
Jeigu dirbate jaunimo politikos srityje, jūs taip pat turite galimybę dalyvauti visoje Europoje organizuojamuose pažintiniuose vizituose, mokymo kursuose, konferencijose. Skelbimus galite sekti JRA.lt svetainėje Mokymai ir renginiai | JRA bei www.erasmus-plius.lt „Renginių“ skiltyje bei www.solidarumokorpusas.lt „Naujienų“ skiltyje.
Nuotraukos: Jaunimo reikalų agentūros ir pažintinio vizito dalyvių asmeninių albumų